20 Kasım Çocuk Hakları günü kutlu olsun
Genç Türkiye Cumhuriyetinde Atatürk tarafından  1924 de imzalanan beş maddelik ilk Evrensel Çocuk Hakları Beyannamesi ve 1928 de "İsteriz Levhaları"talepleriyle, başlayan Çocuk Hakları Bilinci'nin yükselmesi umuduyla 'ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ' hepimize kutlu olsun. 
 
YÖRET Vakfı.
 
 
1930’ların Türkiye’sinde “Çocuk Hakları” bilinci
 
İLK ULUSLAR ARASI “ÇOCUK HAKLARI BİLDİRGESİ:

CENEVRE SÖZLEŞMESİ 26 Eylül 1924
1930’lu yılların genç Cumhuriyetinde baba ve çocukların katılımıyla gerçekleşen İSTERİZ LEVHALARI gibi etkinlikler, dönemin çocuk hakları bilinç ve hassasiyetinin ne kadar kabul gördüğünü, özellikle o dönem babalarının çocuk hakları konusunda daha bilinçli olmalarının da sağlandığını işaretliyor. 
 
Toplumların geleceklerinin temeli olan çocukların, yetişkinlerden farklı olarak ele alınıp, her türlü ihmal ve istismardan korunmasını sağlayan ve 1989da imzalanan Evrensel Çocuk Hakları Bildirgesi’nin temeli olan bu ilk beş maddelik Çocuk Hakları Bildirgesi; “Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi” adıyla 26 Eylül 1924’de hazırlandı.
Toplum bireylerinin, din, ırk, milliyet farkı gözetmeksizin çocuklara itinalı davranma sorumluluğunu onaylayan Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hemen imzaladığı bu beş maddelik bildirge, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında, çocukların korunmasına ait resmi ve özel girişimlerle, yaşama geçirilip, anne babalara bu konuda bilinç kazandırılmasına çalışıldı. Ekte yer alan bu maddeler doğrultusunda çocuklara, akranlarına karşı sorumlu oldukları bilinci de aşılanarak, çocuk haklarının devamlılığının sağlanması amaçlandı. Atatürk’ün dünyada benzeri olmayan bir girişimle 23 Nisan’ı Çocuk Bayramı ilan etmesi, inşa edilmekte olan bu ulusal dikkate, dünya çapında ayrı bir önem kazandırdı.
 
 
ÇOCUK HAKLARI  5 MADDELİK İLK SÖZLEŞME METNİ ve İSTERİZ LEVHALARI
“1-Çocuk, bedenen ve ruhen doğal bir şekilde gelişmeye uygun şartlar içinde yetiştirilmelidir.
2-Çocuk, aç ise karnını doyurmalı: hasta ise tedavi edilmeli, geri kalmış ise cesaret verilmeli, yoldan çıkmış ise doğru yola getirilmeli, öksüz ve bakımsız bulunuyorsa barındırıp himaye edilmelidir.
3.Felaket günlerinde herkesten önce çocuklar korunmalı ve yardım edilmelidir.
4.Çocuk hayatını kazanabilecek bir hale getirilmeli ve zayıf olanların sırtından kazanmak yolundaki teşebbüs ve davranışlara karşı korunmalıdır. 
5.Çocuk en iyi kabiliyetleri, kardeşlerinin hayrına sarf etmesi lazım geleceği hissiyle büyütülmelidir.”
   
 
Cenevre Sözleşmesi (26. 9. 1924) ve Çocuk Hakları taleplerini bildiren “İsteriz Levhaları (11.12.1928)
 İSTERİZ LEVHALARI:
 
  1. Anne sütü
  2. Anne ihtimamı
  3. Azarlanmamak,
  4. Temiz ve düzenli gıda
  5. Sağlam anne baba
  6. Gürbüz olmak
  7. Tozdan korunmak
  8. Hürmet
  9. Öpülmemek

10. Mütehassız Ebeler
11. Bize Mahsus Bahçeler.
12. Şefkat
13. Her gün Banyo
14. Korkutulmamak.
15. Aile Tabibi
16. Sineklerden korunmak
17. Hava ve Güneş.

 


YÖRET Vakfı’nın misyonu
Psikolojik danışmanları güçlendirerek, çocuk ve gençlerin yetişmesine ve gelişmesine katkıda bulunmak üzere, sürekli eğitim ve hizmet projeleri yürüterek, toplumun yaşam kalitesini arttırmaktır.
İletişim
Yazışma Adresi: Akkavak Sk. No:17/11 Nişantaşı/İSTANBUL
Tel: 0212 219 2867 - 0532 604 1908
E-Mail: yoret@yoret.org.tr
to-top

YÖRET VAKFI