MESLEK SOHBET TOPLANTILARI (MESOT)

MESOT ( YÖRET Vakfı Mesleki Sohbet Toplantıları )1990 yılında akademisyenler ve alanda çalışan uzmanların birbirlerini desteklemeleri amacıyla başlamış, sonrasında üniversitelerin PDR ve Psikoloji bölümü öğrencileri ile uzmanları bir araya getiren ve uzmanların mesleki deneyimlerini öğrencilerle paylaştıkları  toplantılara dönüşmüştür.

 

MESLEKİ SOHBET TOPLANTILARI (MESOT) YENİDEN BAŞLADI!

2018-2019 MESOT DÖNEMİ

   

1.     MESLEKİ SOHBET TOPLANTISI

Tarih: 27 Ekim Cumartesi 2018

Konuk: Uzman Psikolojik Danışman Emre Alıcı

Konu: Çocuklarla Psikolojik Danışma Uygulama Örnekleri

Nasıl Geçti?

2018 yılının ilk MESOT’u üniversite öğrencilerinin yoğun ilgisiyle eski YÖRET toplantılarında öğrenci olarak katılan 2011 Marmara Üniversitesi mezunu Uzm. Psk. Dnş. Emre Alıcı ile gerçekleşti. Emre Alıcı yıllar boyunca kendini geliştiren bir meslektaşımız. Halen okul psikolojik danışmanlığı ile birlikte dışavurumcu sanat terapisi çalışmalarını sürdürüyor.

Sohbet toplantımızda üniversite öğrencilerine dışavurumcu sanat terapisinin ne olduğuna ve nasıl uygulamalar yapılacabileceğine dair deneyimlerini, bilgilerini bizlerle paylaştı. Çocuklarla uygulayabileceğimiz etkinlik örneklerini üniversite öğrencilerine sunarak, farklı yöntemleri tanıttı. Verdiği örnekleri yorumlarken hepimiz pek çok şey öğrendik. Sohbet sırasında yapılan etkinliklerle dinamik ve eğlenceli bir toplantı gerçekleşti.

 

                                                                                         

 

                                                               

               2.     MESLEKLİ SOHBET TOPLANTISI

Tarih: 10 Kasım Cumartesi 2018

Konuk : Nurseli Tamer

Konu: Güvenli Sanal ve Sosyal Yaşam-Teknolojik Zorbalık (TEZO)

Nasıl Geçti?

             Nurseli Tamer Bahçeşehir Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi yüksek lisansı sırasında tezini ‘Teknolojik Zorbalık’ konusunda yaptı. Halen İcra Kurulu Üyesi olduğu YÖRET Vakfında TEZO eğitim ve uygulama çalışmaları yürütüyor.

2.MESOT’ta üniversite öğrencileri ile teknolojik zorbalıktan zarar gören bir kişinin videosunu izledikten sonra özel hayatımızı dış dünyaya ne kadar açtığımızı ve ne kadar korunmasız yaşadığımızı paylaşarak devam ettik. Nurseli Hanım’dan sanal dünyada nelere dikkat etmemiz gerektiğinin ve almamız gereken önlemlerin neler olacağını öğrendik. Katılımcılar kendi yaşamlarından ve çevrelerinden örnekler vererek toplantıya katkı sağladılar ve örnekler üzerinden zorbalık tartışıldı. Güncel ve heyecan verici bir konuda konuşarak sanal ortamda karşılaşabilecek tehlikelere karşı kendimize ve çevremize nasıl mesajlar verebileceğimizi öğrendik.

 

                                                                                    

                                                                                                                                                      

 

3.MESLEKİ SOHBET TOPLANTISI

Tarih: 25 Kasım Pazar 2018

Konuk: Oğuz Kaygalak

Konu: Risk Altındaki Çocuklarla Proje Odaklı PDR Çalışmaları

Nasıl Geçti?

3.     MESOT’ta öğrencilik yıllarında YÖRET etkinliklerine katılan, halen okullarda PDR uzmanı olarak çalışmalarında öğrencilere ulaşırken farklı yöntemlerde başarılı olan oyun yazarı ve okul psikolojik danışmanı Oğuz Kabalak deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. Üniversite öğrencilerine ve yeni mezun meslektaşlara, bir okul psikolojik danışmanı olarak agresif, okula bağlılığı düşük, dikkati kolay dağılan çocukları sanat dallarını (drama, edebiyat, resim) kullanarak kazanabileceğimizi fark ettirdi. Okul içinde geliştirilen ve öğretmenlerin, velilerin, idarecilerin desteğiyle yürütülen projelerin örneklerini bizlerle paylaştı. Sohbet sonunda bizlerle proje geliştirme deneme çalışması gerçekleştirdi. Uygulamadan sonra yazdığımız proje konularını tartıştık. Tartışmalar ve verilen örnekler gelecek çalışmalarımıza dair bize çok şey kattı.

 

                                                                   

4.     MESLEKİ SOHBET TOPLANTISI

 

Tarih: 9 Aralık Pazar 2018

Konuk: Şule Acar

Konu: Kronik Hastalığı Olan Çocuklar ve Aileleri ile Temasta Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Nasıl Geçti?

4.MESOT’ta öğrencilik yıllarında YÖRET projelerinde ve etkinliklerinde yer almış olan, şu an da okul psikolojik danışmanlığı yanında sağlık sorunları olan birey ve aileleriyle çalışan Şule Acar konuğumuzdu. Almış olduğu eğitimler ve uzmanlığıyla psiko-sosyal destek konusunda kendini geliştirip hasta ve hasta yakınlarıyla yaptığı bireysel ve grup çalışmalarını bizlerle paylaştı.

PDR ve çocuk gelişimi bölümü öğrencilerinin okulda ve okul dışında sağlık alanlarda da yararlı olabileceklerini örneklerle bize gösterdi. Katılımcılar kendi yaşamlarındaki örneklere değinerek sorular sordular ve Türkiye’de eksikliği duyulan kronik ve akut hastalıklarda psikolojik destek konusunun önemini kavradılar.

 

 

 

   

 

 

 

   

 

 

 

 

 

    


YÖRET Vakfı’nın misyonu
Psikolojik danışmanları güçlendirerek, çocuk ve gençlerin yetişmesine ve gelişmesine katkıda bulunmak üzere, sürekli eğitim ve hizmet projeleri yürüterek, toplumun yaşam kalitesini arttırmaktır.
İletişim
Yazışma Adresi: Akkavak Sk. No:17/11 Nişantaşı/İSTANBUL
Tel: 0212 219 2867 - 0532 604 1908
E-Mail: yoret@yoret.org.tr
to-top

YÖRET VAKFI