SERTİFİKALI EĞİTİM DUYURUSU AHLAKİ İKİLEM TARTIŞMASI ve İKİLEM YAZMA EĞİTİMİ

SERTİFİKALI EĞİTİM DUYURUSU

 

 

AHLAKİ İKİLEM TARTIŞMASI

ve İKİLEM YAZMA EĞİTİMİ

 

 

 

Prof. Dr. Georg Lind (Konstanz Universitesi Psikoloji Bölümü)

 

AHLAKİ İKİLEM TARTIŞMALARI NEDİR?

 

Ahlak ve Demokrasi Eğitimi: Yöntemden Sertifika Programına

 

Konstanz Üniversitesi psikoloji profesörü Georg Lind Kohlberg’in bilişsel ahlak gelişimi kuramını, demokrasi perspektifinden ele alarak, ‘’Konstanz Yöntemiyle İkilem Tartışmaları’’ sertifika programını geliştirmiştir.

 

Prof. Lind, dünyanın birçok ülkesinde yaygınlaşan bu sertifika eğitimi sayesinde demokrasilerde “insanların sosyal hayatlarını nasıl tasarlaması gerektiği” konusundaki eğitim programı uygulamaktadır.

 

KMDD yöntemi eğitimde bütün derslerde kullanılabilecek bir yöntemdir. Ahlaki İkilem Tartışması Yönteminin eğitimini almış olan bütün öğretmenler ve öğretmen adayları, akademisyenler bu yöntemle aktif katılımcı bir sınıf ortamının oluşmasını ve katılımcı ve öğrencilerde bilişsel, duygusal ve sosyal boyutlarda öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanabilmektedir.

 

Almanya’da bu yöntem okullardaki uygulamalarda, dil bilmediği halde aktif katılan göçmen ailelerin çocuklarının okula uyumunu arttırdığı gözlenmiştir; ayrıca hapishanelerde de uygulanmakta olan son derece etkili bir yöntemdir.  

 

Lind, geliştirdiği kuram ile sağlıklı bireyler ve barışçıl toplumlar yaratabilmek için gereken ahlaki yargı yeteneğini betimlemekte; şiddetsiz, hoşgörülü ve demokratik zeminde kişilerarası ilişkilerin kurulmasını değerlendirmektedir. Bireylerin bilinçsizce tepki vermek yerine düşünme, yargılama ve eyleme geçme kültürünü geliştirmiştir.

 

Yüksek düzeyde ahlaki yargı yeteneğine sahip bireyler nasıl davranır?

Kendi düşüncesinden farklı bir düşünceyle karşılaştığında hangi tepkileri verir?

Toplumların oluşumu ve gelişimi için ahlaki yargı neden önemlidir?

Demokrasi ve barış arayan toplumların bireyleri evrensel ahlak değerlerini kavrayıp nasıl davranışa dönüştürebilir?

 

Ahlaki muhakeme yeteneğini demokratik kişiliğin çekirdeği olarak gören Lind, (Konstanzer Methode der Dilemma-Diskussion, KMDD) Yöntemi ile sekiz yaşından itibaren çocuklarda ve yetişkinlerde temel ahlaki - demokratik becerilerin kazandırılabileceğini ortaya koydu. Tüm eğitim kurumlarında bu yöntemi uygulamak isteyenlerin bu eğitimi almaları gerekir. Eğitimi başarı ile tamamlayıp sınavı aldıktan sonra “KMDD Öğretmeni Sertifikası – (KMDD-Lehrer Zertifika) verilir.

 

 

 

Eğitmen                : Prof.Dr. Georg Lind (Almanya Konstanz Üniversitesi)

Eğitim Dili            : İngilizce (Ardıl tercüme yapılacaktır.)

Eğitim tarihleri   : 2-5 Şubat 2016

Eğitim Saatleri    : 9.30 – 17.30 (4 gün)

Katılımcı sayısı    : 40

Eğitim yeri           :  Bahçeşehir Üniversitesi

Yöntem                : Yazılı ve sözlü sunum, grup çalışmaları, uygulama ve ikilem örnekleri geliştirme

Kimler katılabilir: Demokratik tartışma becerisini geliştirme, perspektif alma, tartışma kültürünü geliştirme konusuna ilgi duyan: Eğitimciler, öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri, psikolojik danışmanlar, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, üniversite öğrencileri ve sivil toplum çalışanları. 

ÖN KAYIT için AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYARAK FORMU DOLDURMANIZ GEREKMEKTEDİR

http://www.surveey.com/SurveyStart.aspx?lang=1&surv=eb3bdf59ab4747c28e80afce11116190

 

Ön kayıt yaptırarak seminere kabul edilenlerin 22 Ocak tarihine kadar YÖRET Vakfı Garanti Bankası

İBAN : TR 55 000 62 000 132 0000 629 82 51 nolu hesaba ‘’LİND - BAĞIŞ’’ yazarak, 800 TL bağış yapmaları ve  umay@yoret.org.tr adresine dekontlarını göndermeleri beklenir.

 

Konstanz Üniversitesi Psikoloji Profesörü Georg Lind Hakkında

Prof. Dr. Georg Lind, Almanya’da psikoloji, etik, iktisat ve dilbilimleri okudu. Chicago, Berlin ve Monterrey Üniversitelerinde misafir profesör olarak çalıştı.


Prof. Lind “Ahlaki Davranışların İki Boyutlu Gelişim Teorisi”, “Ahlaki Gelişimin Eğitim Teorisi’’ (Konstanzer Methode der Dilemma-Diskussion: KMDD) ve ‘’Ahlaki Yargı Yeteneği Testi – MUT’u geliştirdi. Bu çalışmalar otuzdan fazla dile tercüme edildi.

 

(Georg Lind web: http://www.uni-konstanz.de/ag-moral/mut/mjt-engl.htm)

 


YÖRET Vakfı’nın misyonu
Psikolojik danışmanları güçlendirerek, çocuk ve gençlerin yetişmesine ve gelişmesine katkıda bulunmak üzere, sürekli eğitim ve hizmet projeleri yürüterek, toplumun yaşam kalitesini arttırmaktır.
İletişim
Yazışma Adresi: Akkavak Sk. No:17/11 Nişantaşı/İSTANBUL
Tel: 0212 219 2867 - 0532 604 1908
E-Mail: yoret@yoret.org.tr
to-top

YÖRET VAKFI