YÖRET

KOLAYLAŞTIRICI LİDERLİK PROJESİ (KOLEP)

 

 

Proje Süresi: 1993

 

Projenin Genel Hedefleri: Eğitim programı 15 aya yayılan ve 3 aşamada tamamlanan 180 saatlik kuramsal ve uygulamalı, eğitim ve gözetim (süpervizyon) çalışmalarını kapsar. Programın sonunda eğitimciler, farklı gruplarda psiko-eğitimsel grup çalışmaları yapabilir, özellikle iletişim becerileri eğitimi verebilir, bu alanda materyal üretme, program geliştirme konularında bilgi ve becerileri kazanırlar.

 

Projenin Amacı: KOLEP Eğitiminde hedef grup dinamiği ve süreci konularında kapsamlı bilgi ve liderlik deneyimleri kazandırmaktır.

 

Hedef Gruplar: Üniversitelerin psikoloji, eğitim, psikolojik danışma ve rehberlik, ya da sosyal hizmet bölümlerinden mezun olmuş uzmanlardır.

 

Projenin Temel Faaliyetleri:

*Eğitimin içeriği grup liderliğinde kuramsal modelleri, uygulama tekniklerini ve becerilerini kapsar.

*Eğitim bilgi aktarımı ve uygulamalar yoluyla sürdürülür.

*Psiko-eğitimsel grup çalışması örneği olarak,  yapılandırılmış “Etkili İletişim Eğitimi” grup modeli uygulamalı olarak öğretilirken, grup dinamiği ve süreci konularında kapsamlı bilgi ve liderlik deneyimleri kazandırılması hedeflenir

*180 saatlik programa ek olarak, katılımcıların değişik grup türlerini tanıma çalışmaları yapmaları, YÖRET’in veya başka kuruluşların düzenleyeceği gruplara katılmaları