YÖRET

PROJE KOORDİNATÖRLERİMİZ

REFİKA YAZGAÇ

Hemşirelik eğitiminden sonra, Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde Lisans, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Davranış Bilimleri’nde Yüksek Lisansımı tamamladım. Maltepe Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Doktora programına devam ettim. Çalışma hayatıma Surp Pirgiç Ermeni Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Hastanesi‘nde görev yaparak başladım.  İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı’nda yöneticilik ve danışmanlık,  Birleşmiş Milletler SOMARC Kadın Sağlığı Projesi‘nde saha koordinatörlüğü, Aile Mahkemeleri‘nde bilirkişilik, çeşitli psikolojik danışma merkezleri, huzurevleri ve okullarda danışmanlık yaptım. Milli Eğitim Bakanlığı‘nda travma, kriz yönetimi ve madde bağımlılığı konularındaki projelerde görev aldım. YÖRET Vakfı ile pek çok projede; Öğrenci Destek Programı (YODEP), Okullarda acil durum psikolojik destek projesi (ODE), Sosyal Dışlanma ve Ayrımcılıkla Başetme Projesi  (SODA), Şiddetle Başetme ve Acil Durum Yönetimi (ŞİBAP), Çocuk Hakları Projesi (ÇOHAP), Okullarda Acil Durum Psikolojik Destek Projesi (OKADPDR), YÖRET Akran Dayanışması Projesi (YAKDAP),Yüksek Öğrenimde Rehberliğin Yaygınlaştırılması Projesi (YÖKREP), Kolaylaştırıcı Liderlik Eğitimi Projesi (KOLEP), YÖRET Meslek Etiği Projesi (YÖMEP), Eğlenelim – Öğrenelim Yaz Kampı, Vurma Konuş projesi gibi projelerde çeşitli rollerde görev aldım. Projelerin dışında Şiddetsiz iletişim,  Psikodrama yaşantı grupları, Uzlaşma Kültürü/Arabuluculuk, Akran Arabuluculuğu çalışmaları gerçekleştirdim. Çocuk ve Gençlerle Çalışanlara Toplum Liderliği Uluslararası Mesleki Değişim Projesi (CIPUSA) kapsamında ABD OHIO eyaletinde incelemelerde bulundum.

Halen (13 yıldır) GENÇ YÖRET’li öğrencilerle yaşlı bireylere yönelik “Kuşaklar Köprüsü” projesini yürütmekteyim. Maltepe, Yeditepe, Acıbadem,  Bahçeşehir ve Medipol Üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans düzeyinde Psikoloji, Davranış Bilimleri, İletişim, Psikodrama ve Yas Danışmanlığı derslerini uzun yıllar verdim. Halen Medipol Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim elemanı olarak görev yapmaktayım. Kurumlara eğitim vermekteyim ve ALTİS Nöroloji ve Psikoloji Merkezi‘nde terapist olarak çalışmaktayım. TRT Televizyonu‘nda program danışmanlığı da yaptım ve yerli ve yabancı dergilerde makalelerim yayınlandı. “İyileşme ve İyileşmede Gülümsemenin Gücü” adlı bir de kitabım var.

 

 

SEVGİ MANDAN

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nü, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’ne devam ederken Uludağ Üniversitesi’nde çift alan yaparak tamamladım. Yüksek lisansımı ise Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde yaptım. Çocukluğumdan beri insanlara bir şeyler öğretmek ve yardım etmeyi toplumsal bir sorumluluk olarak gördüm. Ergenlik yıllarımdan itibaren hak savunuculuğu yapan bazı derneklerde aktif faaliyetlerde bulundum. Meslek hayatıma başladıktan sonra birçok dernek ve vakıfta Proje Yürütücülüğü yaptım. Bunun yanı sıra Marmara Üniversitesi’nde 5 yıl kadar farklı bölümlerde Özel Eğitim alanında öğretmenlik yaparak genç beyinlerle bilgi alışverişinde bulunma fırsatı buldum. YÖRET Vakfı ile tanıştıktan sonra özel eğitim alanında birkaç yıl süren ve farklı üniversitelerden gelen öğrenciler ile Proje Yürütücülüğü yaparak sayısız farklı gelişen çocuğa gönüllü dokunuşlar yapma imkanı buldum. Diğer bir taraftan uzun yıllardır kendimi psikoterapi alanında daha yetkin kılma adına Travma Çalışmaları (Bilgi Üniversitesi ve Uluslararası Amerika Travma Enstitüsü), Travma ve Krize Müdahale (MEB), EMDR (Davranış Bilimleri), Psikodinamik Çalışma (Prof. Dr. Doğan Şahin) ve V. Satir Dönüşümsel Sistemik Çift ve Aile Terapisi (Satir Aile terapisi Enstitüsü-Sibel Erenel) eğitimlerimi Türkiye’de çok değerli hocalar ve kurumlardan eğitim ve süpervizyon alarak tamamladım. Daha sonra Kanada Satir Pasifik Enstitüsünde Çift ve Aile terapisinin ileri eğitimini tamamlayarak ülkemize geri döndüm. Tüm bu süreçte farklı okul türlerinde rehber öğretmen olarak çalışmaya devam ettim. Okullarda şiddet ve mobbing ile ilgili yaptığım bir projede Avrupa eğitimde kalite ödülü aldım. Son 4 yıldır Kadıkoy Rehberlik Araştırma Merkezi Travma ve Kriz Müdahale ekibinde aktif görev yapıyorum. Farklı zamanlarda ve farklı kurumlarda Travma ve Krize Müdahale eğitimleri vermeye devam ediyorum. Travma Çalışmaları Derneği Kurucu Üyesiyim. PDR Derneği Travma Birimi üyesiyim. Alanda risk altında olan çocuklar için çalışan bazı derneklerde gönüllü danışmanlık ve geçmiş yıllarda yaşadığımız toplumsal travmatik olaylarda gönüllü grup çalışmaları desteği ile bireysel psikoterapi desteğinde bulundum. Nöropsikoloji ise özel ilgi alanım. Halen YÖRET Vakfı Eğitimcisi ve Proje Koordinatörlerinden biri olarak da çalışmaya devam ediyorum.